Jít mladý do důchodu

vlastni-renta2

Inspirováno článkem v časopise FORBES o  tzv.  Mr. Moneyho  Mustache ,  který  se ve skutečnosti  jmenuje  Pete a žije v Longmontu  v  Coloradu.  Je mu 38 let, je milionář, a  teď už se jen baví, píše blog  o osobních financích a životním stylu. Také staví dřevěné domy – což je jeho koníček.  Jeho stránky už vidělo více než 37 milionů lidí.

A jak to všechno začalo? Když ve věku kolem 25 roků  přemýšleli  s manželkou o  založení rodiny,  bylo jim jasné, že nemohou být dobrými rodiči, pokud budou „ pořád pracovat jako šílenci“.

Proto se dali na cestu maximálních úspor, které brali hlavně jako  zdroje  pro  investování.  Vyměnili  auta za kola, začali vařit doma a méně chodit do  restaurace.  Příroda je podle jejich názoru “ zábavní park bez vstupného“ a kola jsou „tiskárny na peníze a stroje na mládí v jednom“.  Přestali kupovat  věci domů, bez kterých se dá obejít. Veškeré uspořené peníze ukládali  do investičních  fondů. Velmi nudným, ale dobře fungujícím způsobem – pravidelnou částkou každý měsíc. Výhodou bylo, že měli oba dobře placenou práci.

Objevili, že i menší úspora  týdně , např. 100,-Kč za oběd nebo 2 kávy v restauraci, udělá za 10 let velkou částku. Můžeme ji vypočítat tak, že vynásobíme x752. V našem případě je to 75 200,- Kč včetně výnosů při pravidelném investování.    Můžeme si za to pořídit např. starší ojeté auto. Nevěřila jsem, přepočítala jsem  a částka souhlasí .

U  kuřáků  při 300,- Kč týdně za cigarety je to za 10 let více než 225 000,- Kč. Také výdaje za auto a benzín jsou podstatné. „Ježdění autem je to, co samo o sobě dělá rozdíl mezi milionářem a chudákem“. Pokud je auto nutnost, je  lépe si například nechat starší auto než vzít  nové na splátky.

Jako hlavní problém lidí kolem sebe vidí „úchylnou touhu kupovat na dluh“. Jeho filosofie je „Žít s dluhy je, jako když sedíte ve vlaku, který se bez strojvedoucího řítí vysokou rychlostí na rozbitý most nad Velkým kaňonem“. Mnoho lidí dokáže vydělat i mnoho peněz, ale neudrží na uzdě svoji spotřebu.

Cituji: „Lidé by udělali líp, kdyby se starali o to, co mohou s vydělanými penězi dokázat, místo toho nadávají, jak je život složitý“.

Je prokázáno, že luxus ještě není recept na štěstí. Ale spokojený život s  dostatkem času na to, co nás baví, rodinu, děti, sport, koníčky  a přátele – ano.

Lidé z jiných zemí, např. z Německa, na blogu píší, že tohle není nic zvláštního, že u nich si odkládá větší částky peněz každý, kdo je při smyslech.

Tato filosofie se mi líbí a věřím, že i u nás k ní brzy lidé dospějí.  Je totiž vždy bezpečnější  a příjemnější  mít dostatek svých peněz,  které tvoří pasivní příjem, než spoléhat na někoho, kdo nás zachrání. Dlouhodobé zkušenosti a kvalitní nástroje na pravidelné investování pro Vás máme připraveny.

Libuše Novotná