Brexit – Proč pro nás není důležitý

spojene_kralovstvi

Jak se dalo čekat, Brexit rozkolísal trhy. Britské akcie z indexu FTSE poklesly o 8%, libra vůči koruně téměř o 5% a poklesy zaznamenaly i další světové akciové trhy. Naproti tomu zlato vyrostlo o 5%, americký dolar posílil vůči české koruně o 2,3% a rostly i ceny státních dluhopisů. Možná si kladete otázku, jaký vliv bude mít odchod Velké Británie z Evropské Unie na mé dlouhodobé investice. A možná vás napadá, zda by se změna složení Evropské Unie měla promítnout do změny složení vašeho investičního portfolia.


 Británie je „malá“

MSCI index zemeZ pohledu světového trhu je Anglie se svými 6,5% zastoupení víceméně kapka v moři a stejným způsobem se k ní stavíme i v našich portfoliích. To co se na trhu událo v minulých dnech byl výsledek prvotního šoku. Dle všech dostupných předbežných průzkumů to, ačkoliv těsně, vypadalo že se Anglie spíše přiklání k setrvání v EU. Výsledek referenda byl tedy pro evropské trhy překvapení a to ony nerady. Když se na trhy podíváme dnes s odstupem pár dní vidíme, že prvotní panika už opadla, trhy se vrátili na své hodnoty a pomaličku stoupají nahoru.

Untitled


Co lidé nevědí

Odchod země z Evropské Unie se nestane ze dne na den jak si někteří představují. Příští dva roky je Anglie stále vázána závazky k EU a platí pro ni stejné podmínky jako doteď. Jestli tedy odchod z EU bude mít opravdu výrazný dopad na ekonomiku Británie se dozvíme až časem. V této „výpovědní lhůtě“ se bude Anglie snažit dohodnout co nejlepší podmínky pro obchod s evropským trhem. Dohody tohoto typu mají např. Norsko nebo Švýcarsko. Nejde tedy o nic neobvyklého.


 

Udržte pozornost na svých dlouhodobých cílech

Pokud ve Vašem portfoliu převažují akcie, nenechte se strhnout nervozitou trhů. Pokud máte dlouhodobé cíle, jakákoliv aktivní snaha vyhnout se případným dalším poklesům investorům nikdy nepřinesla pozitivní výsledek. Jak vidíte trhy se dříve nebo později vrátí zpět na své hodnoty, a investoři, kteří by prodali, a chtěli držet hotovost, riskují, že by nakupovali podílové listy fondů v budoucnu za vyšší ceny, a nakonec dopadli hůře, než kdyby zůstali celou dobu zainvestovaní.


Warren-buffet_emoce_menší


 

Pamatujte na podstatu akcií.

Jsou to podíly ve společnostech. Většinou v nejlepších firmách na tomto světě. Takže se ptejte, jak odchod Velké Británie z Evropské unie ovlivní dlouhodobé zisky společností jako je Coca Cola, Microsoft, Nestlé, Amazon a podobně. Nabízí se tedy otázka, zda rozkolísané trhy jsou hrozbou, nebo příležitostí, koupit kvalitní stabilní společnosti za zvýhodněnou cenu, jejichž dlouhodobé zisky budou i vašimi zisky. Jestliže tedy máte někde peníze, které nepracují a přitom by mohly, je rozhodně dobrý čas koupit kvalitní investice za dobrou cenu.


 O Vaše peníze se aktivně starají ti nejpovolanější

Spolupracujeme pouze s prověřenými investičními správci, z nichž řada úspěšně řídí akciová portfolia desítky let. Do portfolií zpravidla vybíráme globálně zaměřené podílové fondy, řízené zkušenými mezinárodními týmy portfolio-manažerů a analytiků. Pokud se tedy znepokojujete otázkou, které akcie, nebo který region, můžete to s klidným svědomím nechat na nich.


 

Naše doporučení

Disciplína. Disciplinované dodržování prověřených investičních zásad je základem dlouhodobě úspěšného investora  A proto:

1) Držte se svého investičního plánu a nesnažte se načasovat trh. Pokud máte připravené volné peníze k investování, na nic nevyčkávejte.

2) Zůstaňte klidní, myslete dlouhodobě a držte zvolenou strategii. Jejím základem musí být dobře diverzifikované portfolio kvalitních akcií, dluhopisů a alternativních investic.